TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 361.350
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 29.760
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 214
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 28.803
Sağlık

Fikriye Hasırcı’nın yeni yazısı; Covid-19 bitiyor mu?

Fikriye Hasırcı’nın yeni yazısı; Covid-19 bitiyor mu?

Herkesin beklediği yasakların kalkması ve normalleşme. Peki bu süreçte nelere dikkat etmeliyiz? Daha önceki normalleşme denemesinde insanlar virüsü tamamen unutup tüm tedbirleri bırakmışlardı ve neticesinde 2. hatta 3. dalga geldi. Son olarak 17 günlük tam kapanma yapıldı ve bulaşma sayısı aşağılara düşmeye başladı. Şimdi kademeli olarak normalleşmeye başlayacağız. Burada insanlar daha önceki normalleşme süreçlerinde olduğu gibi dikkatsiz davranırsa yine başa dönebiliriz.

Sağlık Bakanlığı aşılama ve vaka sayılarının düşürülmesi konusunda çok ciddi bir çalışma sürdürse de burada en önemli konu kişisel alınan tedbirlerdir. Unutulmamalıdır ki aşılanan insanlar veya daha önce bu hastalığı geçirmiş insanlarda tekrar hasta olabilmektedir. Ayrıca aşılanan veya daha önceden bu hastalığı geçirmiş kişiler virüs taşıyıcısı olabilir ve virüsün yayılmasına neden olabilir. Salgının seyri ve diğer ülkeler göz önünde bulundurulduğunda bu virüsün tamamen ortadan kaybolması uzun yıllar alabilir. Bu yüzden insanların bu tedbirlerle yaşamaya devam etmesi veya düzenli olarak aşılanmaları gerekebilir.

Bütün bu durumlar göz önüne alındığında önümüzde zorlu ve uzun bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Eğer hepimiz kurallara uyabilirsek bu süreci en az hasarla atlatabiliriz. Burada herşeyden önemlisi insanların sağlığı birçok insan bunu gözden kaçırmakta özellikle bir çok sağlık çalışanının yoğun virüs e maruz kalması sonucu hayatını kaybettiği bu dönemde herkes paraya odaklansa da asıl önemli olan konu sağlıktır.

Bu yüzden herkes tedbirli olmalı, kendisinin ve çevresindekilerin bu virüse yakalanmasına sebep olmamaya dikkat etmelidir. Sağlık ve mutlu güzel bir dünyaya.

Fikriye Hasırcı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL