TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 353.324
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.188
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 206
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.160
Ekonomi

Fikriye Hasırcı’nın Yeni Yazısı; Kripto Para Nedir?

Fikriye Hasırcı’nın Yeni Yazısı; Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir? Türkiye’de yasak mı?

Sevgili okurlarım Türkiye kripto para kullanımında %16 ile Avrupa da birinci durumda bu oran her geçen günde artmakta. Bunun üzerine gece kararnamesi ile Kripto Paralara düzenleme geldi. İşte bu yüzden dilim döndüğünce bu konulara değinmek istedim.

Öncelikle Kripto Paranın ne olduğunu iyi anlamak gerekir. Aslında kripto paralar Blockchain teknolojisinin yan ürünüdür. Genellikle bir projenin toplam bedelini ve bir hissesinin fiyatını temsil eder. Günümüzde teknolojinin gelişimi ile bu merkeziyetsiz sistem merkezi olan bankacılık sektörüne rakip olmuştur. Başlangıçta devletler bu teknolojiyi önemsemeseler de ilerleyen süreçte buraya akan yüklü miktarda para devletlerin dikkatinden kaçmamıştır. Şuan itibariyle 2.2 trilyon dolar hacime sahip bir piyasa haline gelmiştir. Bununla birlikte sırasıyla tüm devletler Kripto Paraları düzenleyeceğini açıklamaya başladılar. Bu devletlerin başında da Türkiye gelmektedir. Daha önceden de Blockchain üzerinde çalışmalar olduğunu merkez bankası ve bist 100 açıklamıştı. Bu çalışmaların yanında geçen hafta merkez bankasından gelen yasaklama açıklaması piyasalarda bir miktar tereddüte yol açtı fakat alınan kararlar dikkatle incelendiğinde devletin amacının kripto paraları yasaklamak değil bu varlıklar üzerinden vergi alabilmek olduğu görülecektir. Buradaki yasakta, kripto ile alışverişe kısıtlama getiriliyor bunun ana sebebi kripto parayı para olarak değil yatırım aracı olarak göstermek. Eğer kripto paralar yatırım aracı olursa devlet buradan gelir vergisi talebinde bulunabilecek, para gibi alım satımlarda ticarette kullanılır ise paranın vergisi olmayacağı için devlet vergi talebinde bulunamayacak. İşte burada devlet bunun önüne geçmek için bir adım attı bu adımı bugün anlayamayanlar ilerleyen tarihlerde yine bir gece kararnamesi ile kripto paralardan gelir vergisi alınacak diye açıklama gelirse anlayacaklardır diye düşünüyorum. Aslına bakarsak kripto paralar bu teknolojiye geçişte geç kalanları çok üzecektir diye düşünüyorum. Burada bireysel olarak ve ülke olarak hızlı bir şekilde herkes bu konuyu araştırmalı ve öğrenmeli. Bu teknolojide sadece kripto paralara değil arkasındaki blockchain teknolojisine odaklanmak lazım. Gelecekte blockchain kullanımı ile seçimler yapılabilecek, noterlik hizmeti verilebilecek, sigorta işlemleri yapılabilecek, sağlık sektöründe ve havayolu şirketlerinde kişisel veriler bu yazılımda saklanabilecek. O yüzden özellikle gençler blockchain teknolojilerini ve yazılımlarını iyi öğrenmeleri halinde gelecekteki en önemli çok aranılan kişiler olacaklardır.

Kripto paraların biraz da haram helal tartışmasına değinip konuyu kapatacağım.

Bu konuda 3 fikir var:

1- Kripto paralar haram uzak durun,

2- Ne olduğu belirsiz, dinimiz de belirsiz olan şeyden uzak durun diyor,

3- Bunu normal dolar, euro gibi para birimi veya normal borsa, hisse senedi gibi yatırım aracı olarak görüyor alınıp satılmasında herhangi bir sakınca yok diyor.

Burada benim düşüncem üçüncüsü günümüzde normal paralar da kötü işlerde kullanılabiliyor. Örneğin; kalpazanlık, hırsızlık, dolandırıcılık, rüşvet bunlar paranın haram olduğu anlamına gelmiyor. Bu yollarla kazanılan para haram oluyor. Aynı şeyler kripto paralar için de geçerlidir. Siz kripto paranın arkasındaki projeye bakarsanız haram işler yapmayan kripto paraları tercih ederseniz benim düşünceme göre dini açıdan da bir sıkıntı yok.

Bu teknoloji bir gün hayatımıza öyle bir girecek ki herkes şaşıracak bunu da gelecek yazımızda paylaşalım daha fazla sıkmayalım sizleri. Gelecek yazımız yapay zeka olsun orada bu teknolojinin hayatımıza nasıl gireceğini açıklayayım. Son olarak, kimseye al-sat diye tavsiye vermek değil amacım belirtmek isterim. Herkes kendisi incelesin ve kendi kararını kendisi versin. Benden bu kadar….

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL