TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 361.350
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 29.760
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 214
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 28.803
Teknoloji

Fikriye Hasırcı’nın yeni yazısı; Yapay Zeka

Fikriye Hasırcı’nın yeni yazısı; Yapay Zeka

Sene 2030’lar sonrası evin kapısından çıkıyorum.

Kapıdan çıktığımı gören sensörler asansörü çağırıyor, ayakkabılarımı giyerken asansör geliyor, asansördeki sensörler arabaya haber veriyor aşağıya geldiğimi, otonom arabam çalışıyor ve asansörün önüne geliyor, beynimde ki çip navigasyona işyerine gitmek istediğimi söylüyorum ve araba işyerine doğru yola çıkıyor, yolda giderken aracın şarjı azalıyor ve araç kendisi için programlanmış firmada şarj ediyor kendisini (araba, araç firmasının anlaşmalı olduğu şarj istasyonunu seçiyor tabi ki) temassız şarj istasyonu sayesinde herhangi bir çalışan olmadan hızlıca bataryalar şarj oluyor ve en önemli kısımlardan birisi sistem otomatik olarak tercih ettiğimiz kripto para ile ödemeyi yapıyor, iş yerine yaklaşınca araç iş yerindeki kahve makinesine ve klimaya haber gönderiyor, iş yerine varıyorsunuz ve siz araçtan inip işinizin başına geçerken araç otoparka gidip park ediyor, iş yerine varınca klimayı isteğimiz dereceye getirmiş ve kahve makinesinde kahve hazır, hatta robot süpürge ofisi süpürmüş, gün içerisinde çeşitli çalışmalar sonucu eve dönüş sinyali gönderiyor beyniniz ve aracınız kapıya geliyor yola çıkıyorsunuz, navigasyon eve gittiğinizi algılıyor ve gidiyor, eve yaklaşırken o gün ne yiyeceğinizin sinyali telefonunuza gidiyor, yapay zeka size puanlarına göre ve sizin daha önce tercih ettiğiniz yemeklere göre size önerilerde bulunuyor, siz yemek tercihinizi yapıyorsunuz ve kripto para ile ödeme gerçekleştiriliyor, eve geldiniz araç otomatik park ediyor, asansör geliyor, evde kombi sizin geleceğiniz zamandan önce çalışmış ve ev sıcak, robot evi süpürmüş, siz tam kapıdan girerken yemek siparişleriniz geliyor, ye iç yat 🙂 kombi kendisini gece moduna geçirdi bile, telefon sabah evden çıkacağınız saate kendisini ayarladı ışıklar kısıldı ve yatağa girmenizle birlikte kapatıldı.

Evet bugün bunlar hayal gibi gelebilir ama teknoloji hızla gelişiyor. Bu yazdıklarım bugün bile uygulanabilir durumda devletlerin BIG DATA dedikleri konu burada başlıyor işte yapay zeka devrimi ile her şey sizin istediğiniz gibi şekillenecek. Burada her yerdeki sensörler vasıtasıyla sizin tercihleriniz davranış biçiminiz algılanacak ve hayatınızı buna göre yönlendirecek. Dinlediğiniz müzik çeşitleri otomatik olarak önünüze gelecek. Alışveriş yaptığınız firmalar sizin tercihlerinizi bilerek ürün üretecekler. Sizi sürekli dinleyen telefonlar sizin konuştuğunuz nesnelerin reklamlarını önünüze getirecek vs, vs, vs…

Bugün yenilik, teknoloji gibi allanıp pullanan yapay zeka hayatı kolaylaştırırken hayatımızı elimizden alabilir. O günler geldiğinde eski günlerin kıymeti anlaşılabilir. O yüzden gününüzü iyi değerlendirin, yaptığınız işleri teknoloji ile bağlayın. Yoksa gelecekte zor durumda kalabilirsiniz. Umarım yazılarım sizlere faydalı oluyordur. Daha güzel bir gelecekte görüşmek üzere.

Fikriye Hasırcı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL