TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 359.420
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 25.216
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 207
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.498
Yazarlar

Şirket ortaklarının sermaye ödemesini yapmaması halinde hangi sorunlar ortaya çıkabilir?

Limited şirketler asgari on bin TL, Anonim şirketler ise asgari tutarı elli bin TL sermaye ile kurulabilir, sermaye ticari hayatın hareket etmesi için gereken önemli unsurdur.

Limited şirketlerde önceden ¼ ü şirket kuruluşunda bankaya blokaj yapılırdı, şimdi ise kuruluşta şart aranmayıp 24 ay içinde sermaye taahhüdünün yerine getirilmesi gerekir. Anonim Şirketlerde ise sermayenin  ¼ kuruluşta bankaya blokaj yaptırılması gerekir.

TTK’nın 128.maddesine göre şirket ortaklarının şirket sözleşmesi ile sermaye ödemesini taahhüt ederek zamanında ödemesi gerekir.

Türk Ticaret Kanunda, Sermayenin zamanında ortak tarafından ödenmediğinde, şirket ortaktan gecikmeden dolayı zararın giderilmesini isteyebilir, şirket sözleşmesinde aksi bir durum yok ise 129.maddeye göre temerrüt faizi ödeyebilir.

Şirketin borçlu durumuna düştüğünde şirket ortağında ki sermaye alacağının haczine engel bir yasal düzenleme olmadığından sermaye alacağının haczi mümkündür. Yargıtay’ın 11.05.2016 tarihinde vermiş olduğu kararda borçlu şirketin hak ve alacaklarının haczi için şirket ortağına icra iflas kanununun 89. Maddesi uyarınca haciz ihbarı gönderilebileceğine değinmiş olup, bu karar ile şirketten alacaklı olan şirketlerin, şirkete borcu olan şirket ortağının şahsi mal varlığını haczedebilecektir, ancak sermaye ödemesini yapar ve şirkete hiçbir borcu yok ise bu tehlikeden kurtulur.

Örnek Yargıtay kararı 11.05.2016 tarih ve 2014/12-1078 esas numaralı içtihadı.3

 

Talha Örs

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 

When such sort of research document was written by multiple authors, it will certainly provide you with an concept of the value

There are numerous ways to receive good essay help, however, affordable-papers.net it all begins with a clear comprehension of what a student is expected to do.

of the subject you need to compose.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL