TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.252
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.556
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 196
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.113
Yaşam

Fikriye Hasırcı Yeni Yazısı; Üretim

Fikriye Hasırcı Yeni Yazısı; Üretim

Üretim, üretim, üretim…
Zamanında değerli büyüğümüz Sakıp Sabancı’nın güzel bir öğüdü vardı: Çalışmak, çalışmak, çalışmak. Günümüzde topluma baktığımızda bunu yatmak, yatmak, yatmak olarak uygulayanları ve her şeye isyan edenleri görmekteyiz. Artık dünya değişti corona virüs ile dünyaya yeni bir ayar çekiliyor. Bu dönemde bir kez daha gördük ki çalışmazsan üretmezsen kocaman bir HİÇsin. O yüzden sayın Sabancı’nın öğüdünü aklımızdan çıkarmamalıyız. Kendisi başka bir programda 7 sülalenize yetecek paraya sahip olduğunuz halde neden hala çalışıyorsunuz diye sorulduğunda benim amacım para kazanmak değil ki amacım başarılı olmak ülkeme faydalı olabilmek şeklinde cevap vermiştir. Buradan da anlayabileceğimiz gibi parayı amaç değil araç haline getirip doğru çalışma ile çok başarılı olabiliriz ve bu başarının sonucunda da doğal olarak fazlasıyla para bize gelecektir.

Ülkemizin en önemli sorunu okuyan öğrencilerin üniversite sonrası için bir planının olmayışıdır. Burada insanlar suçu devlete atarken hiç birisi de asıl suçlunun kendisi olduğunu görememektedir. Globalleşen dünya düzeninde doğru hedef belirleyerek sıkı çalışırsak elde edemeyeceğimiz başarı yoktur. Artık teknoloji sayesinde dünya küçük bir köy haline gelmiştir. Bu yüzden gençlerimiz hedef belirlerken çok daha büyük hedefler belirleyebilirler. Artık alın terinin değil akıl terinin çok önemli olduğu bir çağda yaşamaktayız. Bugün sadece fikir olarak ortaya çıkan bazı kripto para projeleri milyarlarca dolarlık hacimlere ulaşabilmekte. Bir e ticaret platformu milyonlarca dolar edebilmekte, bir mobil oyun firması milyarlarca dolar değere ulaşabilmektedir. Bu örnekleri iyi inceleyip kurucularının başarı hikayelerini incelemeliyiz.

Ülkemizde aile baskısı ve gelecek kaygısı ile birçok kişinin hedefi devlet memuru olmak ve yan gelip yatmak gibi gözüküyor 🙂 Bu nedenle devlet kurumları hantal kalmakta üreten bir ülkeden çok bekleyen bir ülke konumuna gelmekteyiz. Oysa dikkatli incelediğimizde günümüz şartlarında doğru ürün ve doğru üretim yapan firmalar bir anda büyümekte ve tüm dünyaya ürün satabilmektedir. Eğer bunu başarabilen firmaları incelediğimizde de ilk yıllarında girişimcilerin çok az kazandığını işleri oturttuktan sonraki yıllarda da çok büyük kazançlar elde ettiklerini görmekteyiz. Bu yüzden azimle yılmadan çalışmalıyız. Devlet olarak da girişimci gençlerimize çok daha büyük destekler vermeliyiz. Eğer içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıları aşmak istiyorsak daha fazla katma değerli ürün üretmeliyiz.

Günümüzde değişen dünya düzenine uyum sağlayamazsak, katma değerli ürünlerin üretimine ağırlık veremezsek ve teknolojik olarak dünyanın gerisinde kalırsak ne yaparsak yapalım sonumuz hüsran olacaktır. Burada gençlerimizi uyandıracak bir eğitim sistemi sonrasında girişimciliğe teşvik edecek devlet destekleri ve ailelerin aklındaki devlet memuru ol hayatını kurtar zihniyeti artık bırakılmalıdır.

Bu arada hayırlı ramazanlar diliyorum. Saygılarımla.

Fikriye Hasırcı

YORUMLAR (2)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL