Güncel

Erasmus + Gençlik Değişimi Projesi “DAHA AZ ÇÖP DAHA ÇOK HAYAT” Denizli’de Gerçekleştirildi

Erasmus + Gençlik Değişimi Projesi “DAHA AZ ÇÖP DAHA ÇOK HAYAT” Denizli’de Gerçekleştirildi

Türkiye Ulusal Ajansı’nın finanse ettiği Erasmus+ Gençlik Değişimi Projesi “DAHA AZ ÇÖP DAHA ÇOK HAYAT” projesi Pamukkale’de gerçekleştirildi. Pamukkale Uluslararası Gençlik ve Eğitim Derneği (PAUGED) gönüllülerinin organize ettiği projede, 5 ülkeden 36 genç katılımcı çöp ve evsel atık konusunu ele aldı.

Türkiye Ulusal Ajansı’nın finanse ettiği Erasmus+ Gençlik Değişimi Projesi “DAHA AZ ÇÖP DAHA ÇOK HAYAT” projesi Pamukkale’de gerçekleştirildi. Pamukkale Uluslararası Gençlik ve Eğitim Derneği (PAUGED) gönüllülerinin organize ettiği kapsamında 5 ülkeden 36 genç katılımcı çöp ve evsel atık konusunda çalışma yaptı. Proje kapsamında atölye çalışmaları yapan katılımcılar, Denizli Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Pamukkale Travertenleri, Hierapolis ve Denizli’yi gezme imkanı bulan katılımcılar, çöp ve evsel atık konusunda farkındalık kazanarak ülkelerine döndü.

“KAYNAŞMA VE FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMA FIRSATI YAKALADIK”

Pamukkale Uluslararası Gençlik ve Eğitim Derneği (PAUGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Akbay, “AB projeleri ile Avrupalı gençlerin tanışma, kaynaşma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladık. Gençler tarafından en yaygın ve sık kullanılan proje uygulamasının Gençlik Değişimleri olduğunu biliyoruz. 13-30 yaş arası tüm gençler bu projelere katılabilir. Genellikle okullar, üniversiteler, dernekler, STK’lar, kamu kurumları, okul kulüpleri vb. kurumların projelere dâhil olabilir. Ayrıca bu projeleri Ulusal Ajans ve Eurodesk Türkiye web sayfalarından takip edebilirler” dedi.

“GENÇLERİ PAUGED GÖNÜLLÜSÜ OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Avrupa Birliği Fırsatları Bilgilendirme Ağı olan Eurodesk’in Türkiye’deki 64 ilde 106 Temas Noktasından biri olduklarını ifade eden Akbay,  yerelde yüz yüze etkinliklerle Denizli’deki gençleri, e-posta ve telefon ile de tüm ülke çapındaki gençleri Avrupa fırsatlarından haberdar etme çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyerek, “PAUGED’in Denizli’nin Avrupa’ya açılan penceresi… Avrupa Birliği fırsatlarından yararlanmak isteyen tüm gençleri PAUGED Gönüllüsü olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“BU PROGRAMA 18 – 30 YAŞ ARASI HERKES BAŞVURABİLİR”

Akbay sözlerine şöyle devam etti;

“AUGED’in ayrıca ESC (European Solidarity Corps) Avrupa Dayanışma Programı Akredite Lider Kuruluş olarak faaliyet gösteriyor ve Avrupa ülkelerine Gönüllü öğrenci gidişleri oluyor. Şimdiye dek 50’den fazla genç Portekiz’e gönüllülük faaliyetleri için gitti. Katılımcıların yol, yemek, konaklama ücretlerinin proje bütçesinden karşılandı. Avrupa Dayanışma Programı’nın gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal, sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde veya yurtdışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olmaları, çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen yeni bir Avrupa Birliği girişim. Bu programa 18 – 30 yaş arası herkes başvurabilir ve gençler belirli bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2 ya da 12 ay yurt dışında kalabilir. Temel düzeyde yabancı dil bilmenin yeterli olduğu programla ilgili detaylı bilgilere Ulusal Ajans’ın web sayfasında yer alan aşağıdaki linkten ulaşabilirler”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL