Eğitim

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimleri Protokolü İmzalandı

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimleri Protokolü İmzalandı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Destek Patent A.Ş. arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İlimizdeki mesleki eğitim veren liseler ile Bilim Sanat Merkezlerindeki öğrenciler ve öğretmenlere, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları eğitimlerini kapsayan protokol; Destek PatentA.Ş. tarafından yürütülmekte olan “Fikrine Sahip Çık” sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirildi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünde imzalanan protokole İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici ve Destek Patent A.Ş. adına Başkanlık Danışmanı Sedat Kızılay katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici  yaptığı konuşmasında “Cumhurbaşkanlığımızın On Birinci Kalkınma Planında (2019-2023) ve Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde “Buluş, patent ve marka üreten okulların öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin desteklenmesi” hedefi yer almaktadır.

Bu doğrultuda Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarımız ile Bilim ve Sanat Merkezlerimizde fikri ve sınai  mülkiyet hakları kapsamında, patent, faydalı model, marka ve tasarımı ana tema olarak belirlemiştir.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; Türkiye’nin teknolojik ve endüstriyel gelişmesine katkıda bulunmak üzere okul ve kurumların yönetici, öğretmen ve öğrencilerde sınai mülkiyet farkındalığını artırmak, bu kurumlarda yürütülen proje ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yeniliklerin ve fikri ürünlerin sınai mülkiyet hakları kapsamında korunmasını sağlamak, Bakanlığımızın atmış olduğu ve devam ettirdiği önemli adımları daha ileri bir noktaya taşıma gayretindeyiz. Yaptığımız protokolle bu hedefler adına önemli bir somut adım attığımızı belirtmek istiyorum. Meslek liselerimizde ve Bilim sanat merkezlerinde bu konuda verilecek eğitimlerle nicelik anlamında patent sayıları çok daha artacaktır. Aynı zamanda gençlerimiz hem buluş yapmaya teşvik edilecek hem de buluşlarını nasıl koruyacaklarını öğrenecekler.Yaptığımız protokol ilimiz ve ülkemiz eğitimine hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL