Sağlık

Gece Yarısı Ağrıyan Dişlere Dikkat!

Gece Yarısı Ağrıyan Dişlere Dikkat!

DS Klinik Diş Hekimi Doğuş Küçük ve Diş Hekimi Selin İrkit Küçük, ağız ve diş sağlığının genel vücut sağlığı açısından önemine vurgu yaparak, diş sağlığını koruma ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgiler paylaştı. Diş ağrılarının özellikle vücutta histamin salgısının en çok arttığı gece saatlerinde belirginleştiğini belirten hekimler; Denizli’de bu konuda hastalara yardımcı olmak için gece saat 24.00’a kadar Albayrak Meydanında bulunan kliniklerini açık tuttuklarını ve Pazar günü dahi çalıştıklarını söyledi.

Sağlıklı bir vücut, zinde bir yaşam, mutlu gülüşler, estetik bir duruş için, ağız ve diş sağlığının önemi çok büyük. Öyle ki, ağız ve diş sağlığının bozulması ve tedavi edilmemesi yaşamsal anlamda çok ciddi sağlık sorunlarını da tetikleyebiliyor. Genel vücut sağlığının ağızda başladığını belirten DS Klinik Diş Hekimi Doğuş Küçük ve Diş Hekimi Selin İrkit Küçük, ağız ve diş sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdi.

“KÜÇÜK YAŞLARDA KAZANILAN BİR ALIŞKANLIKTIR”

Sağlıklı bir ağız yapısı ve dişler için küçük yaşlardan itibaren diş bakımını alışkanlık haline getirmek gerektiğini vurgulayan DS Klinik Diş Hekimi Selin İrkit Küçük, “Ağız ve diş sağlığı hem estetik hem de vücudumuzun genel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamak ve ağız sağlığımızı korumak genel vücut sağlığımız içinde olmazsa olmaz bir zorunluluktur. Bu sebeple herhangi bir şikayetimiz olmasa bile rutin diş kontrollerimizi yaptırmalıyız. Diş bakımı küçük yaşlarda kazanılan alışkanlıklardandır. Bu nedenle çocuklarda diş tedavileri ve koruyucu yöntemler ekstra önem verilmesi gereken bir konudur. Çocuklarda çürük oluşumunu ve ilerlemesini önleyen yöntemlerden biri flor uygulamasıdır. Flor vernikler ve flor jeller 6 ayda bir tüm dişlere uygulanarak diş minesinin yapısı güçlendirilebilir. Bir diğer koruyucu yöntem ise fissür örtücülerdir. Dişlerde, anatomik yapıları gereğince girinti çıkıntılar bulunur. Bu girinti çıkıntılar plak ve gıda tutulumu sebebiyle çürük oluşumuna zemin hazırlar. Dolgu benzeri materyallerle dişlerin üzeri örtülerek bu durum önlenmiş olur. Ağız ve diş sağlığı için düzenli olarak dişleri fırçalamak, ağız bakımlarını yapmak, rutin diş hekimi kontrollerini yaptırmak önemlidir. Ağız ve diş sağlığı için erken müdahale oluşabilecek birçok sıkıntıyı önler” dedi.

“DİŞ AĞRISI VARSA ACİL UZMANA BAŞVURULMALI”

DS Klinik Diş Hekimi Doğuş Küçük, diş ağrısına erken müdahalenin önemine vurgu yaparak, “Zaman zaman dişlerden veya dişetlerinden ağrı duyabiliriz. Aniden başlayan veya sıcak-soğuk hassasiyeti yaşatan bu ağrıların sebebinin belirlenmesi ağız ve diş sağlığını koruma, tedavi sürecinin başlatılması açısından önemlidir. Ağrı; çürük kaynaklı, dişler arasına sıkışan gıdaların yaptığı baskı, diş minesinde oluşan çatlaklar, diş eti çekilmesiyle kök yüzeyinin açığa çıkması ile oluşabilir. Bu ağrılar, vücutta histamin salgısının arttığı gece saatlerinde belirginleşir. Denizli’de bu konuda hastalara yardımcı olmak için gece saat 24.00’a kadar Albayrak Meydanında bulunan kliniğimizi açık tutmaktayız ve Pazar günü de çalışmaktayız. Ağrı saat ve gün dinlemez. Müdahale ne kadar geç olur ise, genel vücut sağlığı içinde durum çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir.

Özellikle gece başlayıp devam eden ağrılar çürüğün sinirlere ulaştığının ve iltihaplanmanın tetiklendiğinin habercisidir. Karanfil, kekik yağı gibi bitkisel yöntemler geçici rahatlama sağlasa da aslında dişetlerinde tahriş ve geri dönüşsüz harabiyete sebep olabilir. Temelde yatan ağrı sebebi tedavi edilmedikçe kişiyi rahatsız etmeye devam eder. Sinirlere ulaşmamış çürükler dolgu ile tedavi olabilirken, sinirleri etkileyen çürükler, kök ucunda oluşan iltihap ve şişlik için kanal tedavisi gerekmektedir. Dışarıdan bakıldığında sağlıklı görünen dişler de aslında ara yüzeylerinden çürümüş olabilir.Bu çürüklerin teşhisi radyolojik muayene ile saptanabilir. Ağız ve diş sağlığımızı ihmal etmeyip 6 ayda bir rutin diş hekimi kontrolüne giderek ara yüzeylerde oluşan çürüklerin erken teşhisini sağlayabiliriz. Böylelikle çürükler başlangıç evresinde tedavi edilebilir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL