Kültür-Sanat

Denizli Merkezefendi Belediyesi Çoksesli Korosu İzmir ve Ankara’dan Ödülle Döndü

Denizli Merkezefendi Belediyesi Çoksesli Korosu İzmir ve Ankara’dan Ödülle Döndü

Merkezefendi Belediyesi Çok Sesli Korosu, İzmir’de düzenlenen ‘İzmir Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’nden ve Türkiye Polifonik Korolar Derneği’nin Ankara’da düzenlediği 26. Korolar Şenliği’nden ödülle döndü.

Çok sesli koro müziğini özendirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Polifonik Korolar Derneği İzmir Şubesi işbirliği ‘İzmir Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’ düzenlendi. 165 koronun katıldığı festivalde Merkezefendi Belediyesi Çok Sesli Korosu üçüncü kez sahne aldı. Kurulduğu günden bugüne hem il içi hem il dışı birçok festivale katılan Merkezefendi Belediyesi Çoksesli Korosu 20-26 Mayıs tarihinde düzenlenen 165 Koronun katıldığı İzmir Uluslararası çoksesli korolar festivalinden anlamlı bir ödülle döndü. Değerlendirme kurulu ve dinleyicilerin beğenisini kazanan Sevgi Utma yönetimindeki Merkezefendi Belediyesi Çok Sesli Korosu, Çağdaş Türk Müziğinin önemli bestecilerinden birisi olan Yalçın Turan’nın 90. Yaşına ithafen bu yıla özel verilen ‘Yalçın Tura Eserlerini Seslendirmede Başarı’ ödülüne layık görüldü.  Birbirinden değerli eserleri seslendiren Merkezefendi Belediyesi Çok Sesli Korosu sanatseverlerden tam not aldı.

ANKARA’DAN DA ÖDÜLLE DÖNDÜ

Türkiye Polifonik Korolar Derneği’nin Ankara’da düzenlediği 26. Korolar Şenliği’ne Koro Şefi Sevgi Utma yönetimindeki Merkezefendi Belediyesi Çoksesli Korosu bu yıl ilk kez katıldı. Üç yıldır çalışmalarına hız kesmeden devam eden ve her dönemde sanatsal anlamda gelişme gösteren Merkezefendi Belediyesi Çoksesli Korosu; Ankara’da Türkiye polifonik korolar Derneği’nin düzenlediği 26. Türkiye Korolar Şenliğine üstün sanat yeteneğiyle katılarak vermiş olduğu konser ile dinleyicilerin ve değerlendirme kurulunun beğenisini kazanmış ve “Entonasyon, Homojenlik ve Koro Tınısı Başarı” ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda (Müzik Eğitim yayınları) yayınevi tarafından verilen  “Özendirme” ödülü verildi.

Merkezefedi Belediyesi Çoksesli Korosu sezonun son konserini Denizli’de 5,6,7 Haziran’da düzenlenen 3. Korofest Okul Koroları Festivali’nde vermeye hazırlanıyor.

“BİZLERİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETTİLER”

Festivale katılarak hem Merkezefendi Belediyesi’ni hem de Denizli’yi temsil eden koroya başarılarından dolayı teşekkür eden Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz ve sanatseverlerden büyük ilgi gören Merkezefendi Belediyesi Çok Sesli Koromuz, İzmir’de düzenlenen ‘İzmir Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’ne ve Ankara’da düzenlenen 26. Türkiye Korolar Şenliği’ne katılarak bizleri en iyi şekilde temsil etti. Büyük bir emek ve çalışmanın getirdiği başarıyı tüm sanatseverler olarak takdir ediyoruz. Birbirinden değerli sanatçılarımızdan oluşan koromuzu tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Sanata, sanatçıya ve kültüre desteklerimiz her zaman devam edecek. Başarılarından dolayı koromuzu kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“DENİZLİMİZİ VE MERKEZEFENDİMİZİ TEMSİL ETTİĞİMİZ İÇİN GURURLUYUZ”

Koro şefi Sevgi Utma, “165 koronun katıldığı ve yalnızca 2 koroya verilen bu anlam ödülü almaktan dolayı çok mutluyuz. Merkezefendi Belediyesi Çoksesli Korosu Türkiye’de az sayıda kurulan yetişkin çoksesli Belediye korolarından birisidir. Ülkemizde düzenlenen Festivallerde Denizli’yi temsil ettiğimiz için gururluyuz. Ankara’da düzenlenen 26. Türkiye Korolar Şenliğimizden de ödülle döndük. Ankara’da katıldığımız şenlikte de Denizli’yi ve Merkezefendi’yi başarılı bir şekilde temsil ettik” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL