Siyaset

Milletvekili Nilgün ÖK, 2021 Yılı Bütçesini Değerlendirdi

Milletvekili Nilgün ÖK, 2021 Yılı Bütçesini Değerlendirdi

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün ÖK, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifini değerlendirdi.

Meclis çatısı altında, ilk önce yaklaşık 1 ay kadar Plan ve Bütçe Komisyonunda, ardından da aralıksız olarak 2 hafta Genel Kurul’da görüşülen, 1 Trilyon 346 Milyar TL’lik 2021 Yılı Bütçesi kabul edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün ÖK; “Bütçenin neredeyse yarısının doğrudan faiz harcamalarına gittiği yıllardan, %90’ının vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğu bütçelerin yapıldığı dönemlere gelmekten memnuniyet duyuyorum. 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin temel misyonu; tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını sebebiyle siyasi ve ekonomik bakımdan küresel bir yeniden yapılanma sürecinde bulunduğumuz şu dönemde, Türkiye ekonomisinin yoluna daha da güçlenerek devam etmesini sağlamaktır. Savunma Sanayindeki şahlanışımızdan, sağlıkta yerli solunum cihazı üretmemize ve salgına derman olacak aşı çalışmalarını tamamlama noktasına getiren Türkiye’nin bütçesidir. Aynı zamanda, önceki yıllarda olduğu gibi yine vatandaşlarımıza hizmet olarak gidecek ödemelerin payının arttırıldığı bir hizmet bütçesidir.” ifadelerini kullandı.

“Sağlıkta Çağ Atladık”

Bütçe kalemlerine değinen ÖK; “Hükümetlerimiz dönemlerinde ülke olarak sağlıkta çağ atladık. Sunduğumuz sağlık hizmetlerinin kalitesi arttırmak ve her bir vatandaşımız için ulaşılabilir kılmak en büyük hedefimiz. Sağlıkta yaptığımız yatırımların ne kadar önemli olduğunu bu pandemi döneminde gördük. Bununla kalmıyoruz. 2002 yılında yüzde 11,3 olan sağlık harcamalarının bütçe içerisindeki payını 2021 yılında yüzde 17,7’ye çıkarıyoruz. Denizli Şehir Hastanesi’nin de içine alındığı 2021 yılı bütçesinde, tedavi harcamaları için 123 milyar lira, ilaç harcamaları için 60 milyar lira, aile hekimliği için 11,4 milyar lira kaynak ayırıyoruz.” dedi.

ÖK; “En temel kamu hizmetlerinden olan eğitim hizmetlerinin yaygın ve kolay erişilebilir olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2021 yılı bütçemizde de en büyük paylardan birini eğitim almıştır. Nitelikli ve mutlu bireylerin yetiştirilmesi önceliğimizle, bütçenin 211,4 milyar lira yani %15,7’lik payını tek başına eğitime ayırdık” dedi.

“OSB ve KSS Altyapı Yatırımları için Ayrılan Kaynak 5,5 Katına Çıktı”

2020 yılında 204 milyon TL olan Organize Sanayi Bölgesi  ve Küçük Sanayi Sitesi altyapı yatırımları için ayrılan kaynağın, 2021 yılında 1 milyar 124 milyon TL’ye artırarak 5,5 katına yükseldiğini açıklayan Milletvekili ÖK,  “Aynı şekilde TÜBİTAK TARAL için tahsis edilen Ar-Ge bütçesini iki kat artırarak 2,2 milyar TL’ye yükseltiyoruz.” dedi.

ÖK, “Genç girişimcilerimizin desteklenmesi ve KOBİ’lerimizin markalaşması, kurumsallaşması ve üretim kapasitelerinin arttırılması için KOSGEB bütçesine 1,6 milyar lira ayırıyoruz.” diye kaydetti.

2021 yılı bütçesinden tarıma ayrılan kaynağın 42, milyar lira olduğuna dikkat çeken Milletvekili Nilgün ÖK, tarımsal destek programları için 22 milyar lira, tarım sektörü yatırım ödenekleri için 12,1 milyar lira, tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT’lerin finansmanı ve ihracat destekleri için 8,3 milyar lira kaynak ayrıldığını ekledi.

“2021 Yılı Bütçesi, Halkın Bütçesidir”

Sağlıktan eğitime, güvenlikten ulaştırmaya ve sanayiden ekonomiye kadar hayatın her alanında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde, ülkemizi daha ileri taşıyacak politikaları bütçe temelinde tek tek uygulamaya geçireceklerini dile getiren ÖK, ” Bizlere 19. kez bütçe hazırlama görevini veren Asil Milletimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL