Kültür-Sanat

Pamukkale Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan Gürbüz Oldu

Pamukkale Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan Gürbüz Oldu

Pamukkale Yağlı Güreşleri, Pamukkale Belediyesinin ev sahipliğinde tüm heyecanı ile sona erdi. Pamukkale Yağlı Güreşlerinin başpehlivanı finalde İsmail Balaban’ı yenen son Kırkpınar şampiyonu Ali Gürbüz oldu.

Pamukkale Belediyesi tarihe imza attı. İlk kez şehir merkezinde düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne Denizli Atatürk Stadı ev sahipliği yaptı. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin ev sahipliğinde Denizli’de bir ilke imza atarak düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne Denizli Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Denizli milletvekilleri Şahin Tin ve Yasin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, geçmiş dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Pamukkale Yağlı Güreşleri Ağası Yavuz Cinkaya, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, Devlet sporcusu Kırkpınar daimi altın kemer sahibi Denizlili başpehlivan Hüseyin Çokal ile birçok ilden gelen yağlı güreş ağaları ve on binlerce güreş sever katıldı. Sabah saat 10.00’da başlayan Pamukkale Yağlı Güreşleri, akşam saatlerine kadar devam ederken, Denizli Atatürk Stadı’nın ışıklarının açılmasıyla muhteşem görüntüler ortaya çıktı.

YAĞLI GÜREŞLERİN AĞASI YAVUZ CİNKAYA

Pamukkale Yağlı Güreşleri’nin ilk ağası Yavuz Cinkaya oldu. Denizli’nin sevilen genç iş insanlarından olan Cinkaya, Pamukkale Güreşleri Kurucu ağası oldu. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Pamukkale Yağlı Güreşleri ağası Yavuz Cinkaya’ya teşekkür ederek, ağalık kupası takdim etti.

PAMUKKALE YAĞLI GÜREŞLERİNDE 517 PEHLİVAN GÜREŞTİ

Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne minik 1 boyunda 12 pehlivan; minik 2 boyunda 20; Teşvik 1 boyunda 28; Teşvik 2 boyunda 26 pehlivan; Tozkoparan boyunda 35 pehlivan; Ayak boyunda 45 pehlivan; Deste küçük boy 62 pehlivan; Deste büyük boy 50 pehlivan; Küçük orta küçük boy da 79 pehlivan; Küçük orta büyük boy da 37 pehlivan; Büyük orta boy da 39 pehlivan; Başaltında 42 ve baş güreşlerde 42 olmak üzere toplamda 517 pehlivan kıyasıya mücadele ettiler.

BASPEHLIVAN ALI GURBUZ OLDU

Pamukkale Yağlı Güreşleri’nde Minik 1 kategorisinde Süleyman Tufan birinci, Hakkı Efe Solumaz ikinci, Salih Atıcı ve Mert Karakaya ise üçüncü olurken, Minik 2 kategorisinde de Süleyman Cerit birinci, Ramazan Karaçavuş ikinci, Mert Pakmak ve Batın Arslan üçüncü oldular. Teşvik 1 kategorisinde birinciliği Arda Kaan Karamıklı kazanırken, ikinciliği Yiğit Arda Aluç ve üçüncülüğü de Serhat Abay ve Mehmet Ali Sipal elde etti. Barış Kemal Yiğit’in birinciliği elde ettiği Teşvik 2 kategorisinde Mustafa Yıldız ikinci, Kadir Eren Atlı ve Metin Batuk üçüncülüğü kazandı. Tozkoparan’da İsmail Gencer birinci, Mehmet Zafer Seçim ikinci, Bilal Efe Karacaoğlu ve Halil Ceylan ise üçüncülüğü paylaştı. Ayak kategorisinde ise birinciliği Ramazan Efe Boztaş kazanırken, ikinciliği İsa Köse, üçüncülüğü ise Efe Şahan ve Ahmet Laçin kazandı. Deste küçük kategorisinde Murat Gonca birinci olurken, Mustafa Akman ikinci, İbrahim Yıldız ve Serhat Atalay üçüncü olurken, deste büyük boyda Muhammet Ocak birinci, Ramazan Yıldızçelenker ikinci, Tunahan Hasar ve Alper Önal ise üçüncülüğü kazandı. Emirhan Saygı küçük orta küçük boy ortada birinci olurken, Ali Kan ikinci, Mustafa Borucu ve Samet Ocak ise üçüncülüğü elde etti. Küçük orta büyük boyda ise İsmet Topaca birinci, Atalay Eser ikinci, Celal Bayar Çilenker ve İsmail Demir ise üçüncü oldu. Büyük orta kategorisinde Enginkan Akşit birinci olurken, Murat Aldam ikinci, Onur Susuz ve İsmail Enes Eyice üçüncülüğü elde etti. Başaltı dalında ise Mustafa Doğan Özkaya birinciliği kazanırken, Erhan Yılmaz ikinci, Gürkan Balcı ve Cemal Küçükgüçlü ise üçüncü oldu. Başpehlivanlık mücadelesinde ise nefesler tutuldu. Yarı finalde İsmail Balaban Mustafa Batu’ya yenerek finale çıkan ilk isim olurken, Cengizhan Şimşek’i yenen Ali Gürbüz de adını finale yazdırdı. Zorlu mücadele 20 dakika sürerken rakibi İsmail Balaban’ı yenen son Kırkpınar şampiyonu Ali Gürbüz Pamukkale Yağlı Güreşleri şampiyonu oldu. İsmail Balaban’ın ikinci olduğu Pamukkale Yağlı Güreşleri’nde üçüncülüğü ise Mustafa Batu ve Cengizhan Şimşek paylaştı. Pamukkale Yağlı Güreşleri’nde dereceye giren başpehlivanlara madalya ve kupaları Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve Pamukkale Yağlı Güreşleri Ağası Yavuz Cinkaya birlikte verdi.

,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL