Genel

Denizli DAK Ekibi Hatay’da Depremzedelere Umut Oldu!

Denizli DAK Ekibi Hatay’da Depremzedelere Umut Oldu!

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgeye ulaşan Denizli Dağ Arama Kurtarma Derneği ekibi, 5 gün boyunca afet bölgesinde 51 kişilik operasyon ekibiyle enkaz altında kalan birçok vatandaşı kurtararak umutları oldu.

Türkiye iki büyük deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. Denizli faaliyetlerini sürdüren Denizli Dağ Arama Kurtarma ekibi 51 kişilik operasyon ekibiyle Hatay-Antakya’da enkaz çalışmalarında görev aldı. Depremin en çok hasar verdiği illerden biri olan Hatay’da çalışmalarına başlayan DAK ekibi, gece gündüz demeden mücadelelerini yoğunlaştırdı. 7’den 70’e birçok vatandaşı kurtararak tarihi anlara şahitlik eden ekipler, depremzedeleri yalnız bırakmadı Enkaz bölgesinde “1 Can 1 Umut” diyerek çalışma gerçekleştiren ve çok sayıda depremzedenin hayata tutunmasını sağlayan Denizli DAK ekibi, arama kurtarma çalışmalarını sonlandırdı ve Denizli’ye dönüş yaptı.

AYÇİÇEK; “GECE GÜNDÜZ DEMEDEN CANLARIMIZI KURTARMAYA ÇALIŞTIK”

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Denizli Dağ Arama Kurtarma Derneği Genel Sekreteri Volkan Ayçiçek, “Uzun uğraşlar sonucu Hatay’a ulaştık ve Antakya’da enkaz çalışması gerçekleştirdik. Kendimizi en zor şartlara göre hazırlıyoruz. Denizli’den 51 arkadaşımızla birlikte 5 gün boyunca gece gündüz demeden canlarımızı kurtarmaya çalıştık. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Çok büyük bir acı, ailelerini yakınlarını kaybedenlere de sabırlar diliyorum” dedi.

“ÜCRETSİZ SEMİNERLER VERİYORUZ”

İnsanları depremin değil; binaların ve bilinçsizliğin öldürdüğünü söyleyen Ayçiçek, “8 katlı apartman depremde yere oturmuş. Kolonları kesildiği için ama bina hala ayakta. Deprem anında kaçmaya çalışan vatandaşlarımızda aynı şekilde merdivenlerde olduğu için hayatlarını kaybediyorlar. Halbuki evlerinde olsalar sonuç böyle acı olmayacak. Denetimlerin arttırılması gerekiyor. Açıkçası biz Denizli’de okullara, işyerlerine, fabrikalara giderek ücretsiz seminerler veriyoruz. Afet öncesi ve sonrasında neler yapılmalı? Bunlarla ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Deprem anında ne yapabiliriz? Talep olursa da belirli bir çoğunluk sağlandığı taktirde her platformda Denizli halkına yardımcı olmak isteriz” ifadelerini kullandı.

,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL