Ekonomi

Denizli Sanayi Odası’na göre Denizli’nin 2020 Yılı İhracatı 3,4 Milyar Dolar

Denizli Sanayi Odası’na göre Denizli’nin 2020 Yılı İhracatı 3,4 Milyar Dolar

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, revize edilmiş rakamlara göre Denizli ihracatının 2020 yılında 3 milyar 437 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Türkiye genelinde yaşanan düşüşe karşı ve pandemi sürecinin getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen 2020 yılında Denizli’nin ihracatını en azından bir önceki yıl seviyelerinde tutmayı başardığını belirten Başkan Keçeci: “Odamız her yılın ilk aylarında, iş yerleri ve ilgili kuruluşlarla temas ederek Denizli’nin gerçek ihracat rakamlarını hesaplıyor. Revize edilmiş ihracat rakamları, resmi rakamlardan bir miktar farklı oluyor. Bunun nedeni, bizim hesaplamamızın Denizli’de üretim yapan ancak kayıtlı adresleri başka illerde olan veya Denizli dışındaki gümrükleri kullanan firmalarımızın ihracatlarını da kapsaması. Bu fark, 2020 yılı ihracatı için Denizli lehine 245 milyon doları aşıyor.” dedi.

Türkiye İhracatı Gerilerken Denizli İhracatı Yükseldi

Doğru stratejilerin yapılandırılması için ihracat rakamlarının hem miktar hem de bedel olarak yorumlanması gerektiğini; ayrıca eğer ihraç malına konu ana ham madde borsa malı ise buradaki değişikliği de göz önüne almak gerektiğini belirten DSO Başkanı Müjdat Keçeci sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“2020 yılında yaşanan çoğunluğu Corona virüs kaynaklı ham madde tedariki, lojistik, az çalışma, az personelle çalışma, finansman gibi tüm sorunlara rağmen bu ihracat rakamını yakalamamız bize Denizli sanayicisinin global pazardaki önemini bir kez daha gösterdi. Sağlam ticari ilişkilerimiz olmasa, senelerdir verilen uğraşlar sonucunda elde edilen kemik bir müşteri portföyümüz olmasa Denizli olarak bu ihracat rakamlarına ulaşamazdık. Türkiye genelinde %6’lık bir gerileme yaşanmasına rağmen Denizli’nin ihracat rakamında en azından 2019’daki rakamları korumamız, Denizli’nin global pazardaki bu başarısından kaynaklanmaktadır.

Bizim DSO olarak revize ettiğimiz rakamlara göre, Kablo-bakır tel ve demir dışı metaller sektörü  ile mermer ve madencilik sektörü, bir önceki yıla göre ihracat miktarlarını sırasıyla % 4,99 ve %11,11 oranında artırırken, demir-çelik ve diğer sektörlerdeki gerilemenin sırasıyla %8,01 ve %9,70 oranında olduğu görülüyor. Ancak her zaman dile getirdiğimiz gibi kablo-bakır tel ve demir-çelik sektörlerindeki rakamları parite, kur ve emtia fiyatları değişimleri ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bu sektörlerde belirleyici olan LME yıllık ortalama bakır fiyatlarının özellikle 2020’nin ikinci yarısında tırmanışa geçmiş olduğunu göz ardı edemeyiz.” dedi.

2021’in En Önemli Risklerinden Biri: Konteynır Krizi

İhracatta yaşanan konteynır sorununa da değinen Keçeci, “Yıl başından bu yana yoğun olarak hissetmeye başladığımız konteynır krizi gittikçe büyüyor. İhracatçılarımız gönderemedikleri malları 2-3 aydır depolarında stokta bekletiyor. Bu hem stok maliyeti hem de finansman maliyeti yarattığı gibi tahsilatların da gelmemesine neden oluyor. Her açıdan sanayiciyi finansman açısından zorlayan bir sürecin içerisindeyiz. Gelen haberlere göre Amerika boş konteynır almaya gelen gemileri limana almadan bekletiyor ve Çin de boş konteynır stokluyor. Dünyanın en büyük dış ticaretini yapan iki ülkenin bu tutumları, sadece Türkiye’yi değil, ihracatçı yapıya sahip tüm ülkeleri olumsuz etkiliyor. Maliyetler de oldukça yükseldi. Biz artık burada, Dünya ticaretinde oynanan bir oyunun kurbanı olduğumuzu düşünmeye başladık. Sanayiciler olarak Ticaret Bakanlığımız ile oturup bu soruna en kısa zamanda çözüm üretmeye hazırız. Sanayiciler olarak daha fazla üretmeye ve ülkemizi daha fazla büyütmeye hazır olduğumuz bir noktada, bu krizin ülke ekonomimize ve sanayicilerimize zarar vermesine izin vermemeliyiz.” şeklinde konuştu.

Kablo ve Doğal Taş Sektörleri, İhracatın Artışında Önemli Rol Oynuyor

DSO her yıl, elektrolitik bakır ve enerji kablosu iş kollarında faaliyet gösteren kendi üyesi firmaların rakamlarını sorguluyor. Bu sorgulama TİM’in verilerinden farklı olarak, beyanname adresi Denizli olan ihracatın yanı sıra Denizli dışına gönderilerek farklı gümrüklerden yapılan ihracat ile Denizli’de üretilen ancak şirket kayıtları başka illerde olan firmaların ihracatlarını da kapsıyor. DSO kendi çalışması sonucunda ulaştığı rakamlarından yola çıkarak, Denizli’nin yıllık toplam ihracatını revize ediyor.

DSO’nun sınıflandırmasında yer alan ‘Elektrolitik bakır ve enerji kablosu’na ait ihracat rakamları, TİM sınıflandırmasında ‘Elektrik – elektronik’ ve ‘Demir ve demir dışı metaller’ ve doğaltaş ihracatı ise ‘Madencilik ürünleri’ sektör kodları altında bulunuyor. TİM’in sektörel rakamları, DSO’nun sınıflandırmasından çok daha geniş kapsamlı. Örneğin TİM sınıflaması bakır ve kablo dışı diğer metaller ile elektrik ve elektronik cihazların ihracatını içeriyor.

,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL