Sağlık

Denizli’de Koronavirüs Aşı Çalışması Başladı

Denizli’de Koronavirüs Aşı Çalışması Başladı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın dün canlı yayında koronavirüs aşısı olmasının ardından bugün tüm Türkiye’de aşılama çalışmasına başlandı. Denizli’de de başlayan aşılama çalışmasında ilk aşıyı Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk oldu.

Denizli’de aşı için hazırlıkların tamamlandığını ve Bakanlığın belirlediği gruplamalar baz alınarak önce sağlık çalışanlarına olmak üzere sistemli şekilde aşı çalışmasının bugünden itibaren başladığını belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk “Sağlık Bakanlığımızın talimatlarının ardından Denizli’de tüm hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Bugün itibariyle sağlık çalışanlarımız sabah saat 08:00’den itibaren aşılarını olmaya başladılar. İlimizde 17 bin sağlık çalışanımız var. Bütün hastanelerimiz, kamu hastaneleri, özel hastaneler, Pamukkale Üniversitesi Hastanemiz, aile sağlığı merkezlerimiz, bütün eczaneler ile muayenehanelerde sağlık alanında çalışan ve gönüllü olan herkes aşısını olacak. Ben de bugün aşımı oldum. Öncelikle hayırlı olmasını diliyorum. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın tek bir yolu vardır, o da aşılanmadır.

Ben buradan tüm sağlık çalışanlarımıza sesleniyorum; mutlaka aşımızı olalım, çünkü koronavirüsten kurtulmak için başka bir yolumuz yok. İnşallah aşı ile hepimiz bağışıklığımızı kazanacağız. Sağlık çalışanlarımızın ardından Bakanlığımızın programı dahilinde yine bazı kamu görevlilerimiz, huzur evinde ki yaşlılarımız, 65 yaş üstü vatandaşlarımız, kronik hasta olup 65 yaş altı olan kişiler ve bu grupların dışında ki herkes ivedilikle aşılarını olacaktır. Tüm aşı tedariki Bakanlığımızın verdiği şekilde tamamlanmıştır. Denizli olarak sağlık çalışanlarımıza aşılama çalışmalarımızı 5 günde bitirmek gibi bir hedef koyduk, bütün hazırlıklarımızı buna göre yaptık. Öncelikle randevu ile aşılama yapıyoruz, fakat özel hastanelerimiz ve Üniversite hastanesinde randevu dışında da sağlık çalışanlarımıza aşılama yapıyoruz.

Tüm personelin TC kimlik numaraları, Bakanlığımız tarafından tanımlı olduğu için, kimlik numarası üzerinden kişinin bir sağlık çalışanı olduğunu görebiliyoruz. Sistem üzerinden aşının barkodu ile bu TC kimlik Numarasını eşleştirerek hangi aşıyı, hangi sağlık çalışanımıza yaptığımızı bilecek kadar detaylı ve çok sistemli şekilde Bakanlığımızın ‘aşıla’ uygulaması üzerinden aşılama çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Son uygulanan yasaklar, tedbirler ve vatandaşların bu tedbirlere uyması ile birlikte vaka sayılarının oldukça azaldığını dile getiren İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “Tabii ki vaka sayılarının azalması, tedbiri elden bırakacağımız anlamına gelmemeli, koronavirüsten kurtulduk diyene kadar tüm vatandaşlarımızın maske, mesafe ve temizlik konusunda ki tedbirleri bırakmamalarını istiyoruz” diyerek uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL