Güncel

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Son 19 yılda 75 Adet Sulama Tesisini Tamamladık

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Son 19 yılda 75 Adet Sulama Tesisini Tamamladık

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atık su arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Denizli ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “Denizli’mize son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Denizli’nin münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir. ‘dedi.

Denizli’ye 75 Adet Sulama Tesisi Kazandırdık

Denizli’ye yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Denizli’ye inşa edilen 75 adet sulama tesisi tamamlanmış olup, toplamda 863 bin 777 dekar, kısmi olarak 1.180 dekar arazi olmak üzere toplam 864 bin 957 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Böylece Denizli’de topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 1.119 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

89 Bin 550 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Denizli için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 8 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 8 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 89 bin 550 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Denizli zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

Denizli Memba Kalitesinde İçmesuyuna Kavuşacak

Denizli İçmesuyu Projesi ile şehir merkezi ve civar yerleşimlerine yıllık 28,13 milyon m³ içmesuyu verilecek olup, arıtma tesisi işimizde %92, isale hattı çalışmalarımızda ise %65 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Denizli’ye 18 Baraj, 10 Gölet ve 3 Adet Yeraltı Depolaması Kazandırdık

Egenin ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Denizli’de ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda 214 adet tesis ile 3.955.139.928 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Denizli’de son 19 yılda 18 baraj, 10 gölet ve 3 Adet Yeraltı Depolaması inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 5 Adet Gölet ile Denizli’li Çiftçilerimiz Kalkınacak

Diğer taraftan Denizli’de vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet, yeraltı depolaması ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Denizli’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni göletler inşa ediyoruz. Bu kapsamda 5 Göletin yapım çalışmaları devam etmektedir.

Denizli’nin Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Yıldız; “Ayrıca; Denizli İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 92 adet taşkın koruma tesisi ile 97 adet yerleşim yeri ve 108 bin 910 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 6 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında 5 adet iş tamamlanarak 241 bin 733 dekar alan tescili, inşaatı devam eden işlerde kısmi olarak 148 bin 104 dekar arazi tescili olmak üzere toplam 389 bin 837 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Denizli ilinde 19 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Denizli’nin Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor 

Denizli’de son 19 yılda 11 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 320,38 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 114,73 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, katkı sunuyoruz. Bu kapsamda 2 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi inşaat safhasındadır.’ dedi.

,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL