Güncel

Ehliyet Sınıflarına Zam Yolda

Ehliyet Sınıflarına Zam Yolda

Denizli Sürücü Kursları Derneği Başkanı Özmen Atalay, ehliyet alacakların ehliyet sınıflarına gelecek zamlardan etkilenmemesi için gerekli önlemlerini almalarını istedi. Atalay, 2023 yılında B sınıfı ehliyetin maliyeti kurs ücreti ile birlikte 10 bin – 12 bin TL gibi bir ücret çıkması beklendiğinin altını çizdi.

Denizli Sürücü Kursları Derneği Başkanı Özmen Atalay, “Son zamanlarda gerek ulusal basında gerekse sosyal medyada ehliyet sınıfları için zam haberleri görmekteyiz. Malumunuz yılsonuna yaklaştığımız bu günlerde yönetmelik gereği her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ehliyet sınıflarına zam yapılmaktadır. Kasım ayının son haftasında açıklanacak zam oranı ekonomik şartlar, enflasyon oranı ve bilhassa sektörümüzün en büyük gideri olan akaryakıt fiyatlarının yüksek olması sebebiyle zam oranını da yüksek olması beklenmektedir.

Ayrıca Maliye bakanlığı tarafından her yıl harçlara yapılan zamlar enflasyon oranında artmaktadır. Genellikle B sınıfı ehliyet alan bir kişi 2022 yılı için Maliye bakanlığına 1462 TL ücret yatırıyorken 2023 yılında bu ücret 3500 TL civarını bulması bekleniyor. Hal böyle iken 2023 yılında B sınıfı ehliyetin maliyeti kurs ücreti ile birlikte 10 bin – 12 bin TL gibi bir ücret çıkması bekleniyor. Yıl sonunda nüfus müdürlüklerinde yaşanacak yoğunluğun oluşmaması için ve ehliyet sınıflarına gelecek zamlar dan etkilenmemek adına sürücü adaylarını Sürücü Kurslarına kayıt yaptırmaları beklenmektedir. Çünkü B sınıfı ehliyetin alım süresi minimum 45 gündür. Ekim ayında yazılan bir kursiyer eğitim ve sınav sürecini tamamlaması Kasım ayı sonunu bulmaktadır. Günümüzde artık Ehliyet lüks değil ihtiyaç haline gelmiştir” dedi.

Haber: Deha 20 Gazetesi Serhat KÖSE

,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL