Güncel

Denizli Osb’ye “Sıfır Atık Belgesi”

Denizli Osb’ye “Sıfır Atık Belgesi”

12.07.2019 tarih ve 30829 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Sıfır Atık Yönetmeliği”ne göre, mahalli idareler ve EK-1 listesinde tanımlı işletmeler ile gönüllülük esasına dayalı olarak sıfır atık yönetim sisteminin kurularak ilk etapta temel seviyede “Sıfır Atık Belgesi” alma zorunluluğu getirilmiştir. Daha sonraki aşamalarda ise gümüş, altın ve platin sıfır atık belgelerinin yönetmelikte belirtilen şartlar doğrultusunda alınması gerekmektedir.

Buna istinaden; Bölge Müdürlüğümüz ve bağlı birimler (Arıtma Tesisi, İnşaat Kontrol, Elektrik İşletme, Doğalgaz İşletme, İtfaiye, Güvenlik, İşyeri Hekimi) ile sosyal tesisler, DOHAŞ Antrepo, Mesleki Eğitim Merkezi, 112 Acil Sağlık İstasyonu, OSB Camii, O.S.B. Teknik Koleji ve bünyemizde görevli taşeron firmalar,OSB içerisinde bulunan cadde-sokakları kapsayacak şekilde başvurumuz entegre çevre bilgi sistemi üzerinden (https://ecbs.cevre.gov.tr) yapılarak ilk etapta temel seviyede24.12.2020 tarih, TS/20/B2/8/1 belge nolu “SIFIR ATIK BELGESİ” alınmıştır.

Bilindiği üzere 2008 yılında T.C. Çevre ve Orman Bakanlı’ğınca ülkemiz genelinde düzenlenen “En Çevreci OSB Yarışması”nda; çevrenin korunması, geliştirilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevre bilincinin yaygınlaştırılması konularında göstermiş olduğu gayret ve yapmış olduğu çalışmalardan dolayı II. En Çevreci OSB seçilerek “Çevre Beratı” ile ödüllendirilmiş idi.

OSB Yönetim Kurulumuzun çevreye olan hassasiyeti ile Bölge Müdürlüğümüzce çevre konusunda çalışmalarımız titizlikle özveri ile devam edecektir. Bundan böyle “Sıfır Atık Yönetmeliği”nde belirtildiği üzere sırasıyla gümüş, altın ve platin sıfır atık belgelerini almak ve atık su arıtma tesisinden arıtılarak 2872 sayılı Çevre Kanunu’na bağlı Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen standartların altında alıcı ortama deşarj edilen arıtılmış atık suları ileri arıtma teknolojileri ile geri kazanarak tekrar sanayide ve/veya tarımda sulama suyu olarak kullanarak “Sıfır Deşarj” hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımız devam edecektir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL