Yaşam

Güneş Gözlüğü, Kontakt Lens alırken aman dikkat!

Güneş Gözlüğü, Kontakt Lens alırken aman dikkat!

Optisyenlerden göz sağlığı için uyarı

Elbeyi Optik İşletmecisi Muhammet Elbeyi, göz sağlığını korumak için yazın güneşin zararlı ışınlarından koruyacak, ultraviyole ışığını kıran güneş gözlüklerinin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen optiklerden güvenle gözlüğün alınmasını öneren Elbeyi, önemli bir de uyarı da bulundu.  Kontakt lenslerin internetten satışının yasak olduğunu hatırlatan Elbeyi, “Bu lensler reçetesiz satılamaz. Bu nedenle optiklerden reçeteyle alınması göz sağlığı için elzem bir konudur” dedi.

Elbeyi Optik İşletmecisi Muhammet Elbeyi, göz sağlığını korumanın önemine değinerek, birçok konuda uzmanlık görüşünü aktardı.

Yaz aylarının gelmesiyle güneş gözlüğü seçiminde göz sağlığına ciddi zarar verecek unsurların yer aldığını belirten Elbeyi, yaptığı açıklama da şu görüşlere yer verdi, “Güneş ışınlarının gözlere verdiği zarar genellikle ya önemsenmiyor ya da yeterince bilinmiyor.  Zira birçok insan zararlı ışınların sadece çıplak gözle güneşe bakıldığında etkili olduğunu düşünüyor. Ancak durum daha ciddi!  Güneşin ultraviyole (UV) ışınları gözlere ciddi anlamda zarar verebiliyor. Gözlerimiz güneşin UV ışınlarına uzun süreli maruz kaldığında ‘kar körlüğü’ olarak da bilinen fotokeratite sıklıkla yol açabiliyor. Güneş ışınları katarakt gelişimine de neden olabiliyor. UV ışınlarına uzun süreli ve aşırı maruz kalmak, kalıcı görme kaybına kadar giden Sarı Nokta hastalığının gelişimine de yol açabiliyor. Görmede bozulma ve gözde sulanma güneş ışınlarının doğrudan etkisiyle gözlenebiliyor ve bu yan etkiler özellikle araba kullanırken sorun yaratabiliyor hatta trafik kazalarına neden olabiliyor. Güneş ışınlarının zararlı etkileri ciddi anlamda göz sağlığını tehdit ediyor. Burada en önemli korunma yöntemlerinin başında doğru güneş gözlüğü tercih edilmesi öne çıkıyor.”

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN DİKKAT!

Bijuterilerde, sosyal medyada, pazar tezgâhlarında satılan ucuz, kalitesiz ve sahte güneş gözlüklerinin sağlık risklerini artırdığını belirten Elbeyi, “Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından gözleri korumak için satın alınacak gözlüğün, Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen optiklerden, işinin uzmanı optisyen yardımıyla almak önemli. Bijuterilerde, sosyal medyada, pazar tezgâhlarında satılan ucuz, kalitesiz güneş gözlükleri ultraviyole ışınlarını engelleyemiyor. Bu nedenle kandırılmadan, sahte ürün riski taşımadan optik işletmelerinden sağlıklı, kaliteli ve tüm özelliklere sahip güneş gözlüklerini güvenle alabilirsiniz. Ayrıca güneş gözlüğü seçerken modayı değil, sağlığınızı düşünmeniz gerektiğini bir kez daha vurgulamak isterim. Hangi tür malzemeden yapıldığı ve içinde ne tür kimyasal maddelerin bulunduğu bilinmeyen sahte güneş gözlüklerinden, uzak durulması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyorum” dedi.

“ÇOCUKLAR İÇİN RİSK DAHA BÜYÜK”

Göz sağlığının korunması için düşük kaliteli ucuz gözlüklerin kullanılmaması gerektiğini belirten Elbeyi, çocuklar için tehlikenin daha da büyük olduğu belirterek şunları söyledi, “Küçük yaşlarda kullanılan kalitesiz gözlükler, ileriki yaşlarda kalıcı olabilecek birçok göz hastalığını beraberinde getirebiliyor. Özellikle çocuk yaştakilerin sahte güneş gözlüğü kullanması durumunda ileriki yaşlarda sarı nokta hastalığına, şaşılığa, göz tembelliğine yakalanma riski daha da artıyor. Çocuklara güneş gözlüğü almak isteyenler kesinlikle gözlükleri optiklerden satın almalıdır. Ayrıca sağlıklı gözler için çocuklarda her yıl rutin olarak göz muayenesine götürülmesi çok önemlidir” dedi.

“KONTAKT LENSLER OPTİKLERDEN ALINMALI”

Kontakt lenslerin internetten satın almanın büyük riskler taşıdığını, muhakkak reçeteli bir şekilde optiklerden alınmasının önemine de vurgu yapan Elbeyi, “Numaralı ya da kozmetik lenslerin göz hekiminin önerisi doğrultusunda işin uzmanlarından, optiklerden alınması çok önemlidir.  Yapılan düzenlemelerle internetten veya farklı yolardan da satışı yasaktır. Kontakt lens reçetesinde, gözlük reçetesinden farklı olarak, lensin total çapı, eğrilik yarıçapı, materyali, su içeriği, takış şeması gibi bilgileri bulunmaktadır. Dolayısıyla sadece gözlük reçetesiyle kontakt lens almak büyük bir hatadır. Kimi internet sitelerinde kontrolsüz satışı yapılan kontakt lenslerin korneada mantar enfeksiyonuna, görme kaybına kadar gidecek birçok hastalığa neden olduğu uzmanlarca ifade edilmektedir. Nasıl ilaçlarımız reçeteyle eczaneden alınıyorsa gözlüklerimiz ve lenslerimiz de lens ve gözlük reçetesiyle optikçilerden alınması önemlidir” diye konuştu.

“HER ZAMAN BİLGİ VERMEYE HAZIRIZ”

Göz sağlığının korunması noktasında güneş gözlüğü, numaralı gözlük, kontakt lenslerle ilgili vatandaşları her daim bilgilendirdiklerini belirten Elbeyi, “Hem Denizli merkez Doktorlar Caddesindeki optik merkezimizde hem de Acıpayam’daki şubemizde vatandaşlarımıza kapımız açıktır. Optik konularıyla alakalı her türlü vatandaşlarımızın bizlere yönelttiği soruyu cevaplıyoruz” dedi.

,

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

,

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL